Keller Polska Sp. z o.o.

Geotechnika bez ryzyka
Keller Polska Sp. z o.o. - Keller EMEA Division

Zagęszczanie impulsowe

z języka angielskiego Impulse Compaction (IC) to nowoczesna i bardzo wydajna technologia wzmacniania rozluźnionych gruntów przez powtarzalne ubijanie o charakterze impulsowym, prowadzące do poprawy parametrów fizycznych i mechanicznych gruntu, w tym zwłaszcza modułu ściśliwości i stopnia zagęszczenia. Przekazywanie energii udarowej w zagęszczane podłoże, do głębokości sięgającej w sprzyjających warunkach około 6,5 m (por. schemat), następuje z powierzchni terenu za pomocą specjalistycznego sprzętu, którego głównymi elementami są młot hydrauliczny i specjalna stopa uderzeniowa. Technologia IC może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami wzmocnienia podłoża. Nadaje się szczególnie do powierzchniowego zagęszczania dużych powierzchni użytkowych.

     

 

Sprzęt i sposób wykonania

Sprzęt do technologii IC obejmuje maszynę podstawową na podwoziu gąsienicowym wraz z zamocowanym na stałe urządzeniem ubijającym, które składa się z ramy prowadzącej, młota udarowego sterowanego hydraulicznie i stopy uderzeniowej.

ic 1 ic 2

 

Podczas zagęszczania gruntu młot jest podciągany do góry i spuszczany z niewielkiej wysokości (do 1,2 m) na specjalną stopę uderzeniową, z częstotliwością od 40 do 60 razy na minutę, aż do pogrążenia stopy w podłoże, co stanowi jedną serię ubijania. Energia pojedynczego uderzenia mieści się zwykle w przedziale od 85 do 110 kNm. W zależności od rodzaju i właściwości gruntu oraz wymaganej poprawy stopnia zagęszczenia przyjmuje się odpowiednie siatki rozmieszczenia punktów ubijania oraz schematy pracy.

schemat ic

Zastosowanie

Zagęszczanie impulsowe daje najlepsze efekty w przypadku zagęszczania przypowierzchniowych warstw podłoża lub nasypów zbudowanych z piasku, pospółki i żwiru o niskiej zawartości frakcji pylastej (zwykle do około 10%). Metoda jest również skuteczna w odniesieniu do zagęszczania terenów zdegradowanych, na których zalegają zagęszczalne odpady przemysłowe, np. górnicze, energetyczne i komunalne. Zalety metody IC uwidaczniają się zwłaszcza przy zagęszczaniu dużych powierzchni roboczych ze względu na konkurencyjne koszty i krótki czas wykonania robót.

Przykładowe możliwości zastosowania:

  • Powierzchnie użytkowe, np. pod posadzki handlowe i przemysłowe, drogi, parkingi.
  • Wzmocnienie gruntu pod fundamentami – zagęszczenie zwiększa nośność gruntu oraz redukuje osiadania
  • Wzmocnienie gruntu pod płyty fundamentowe – poprawia warunki podparcia płyty i obniża koszty żelbetu,
  • Zagęszczanie odpadów górniczych – redukuje pustki, wyrównuje podatność i ogranicza osiadania.
  • Powierzchniowe dogęszczenie gruntu i powierzchni roboczej (tzw. prasowanie) po wykonaniu wzmocnienia podłoża metodą dynamicznego zagęszczenia (DC) lub wibroflotacji.
  • Zagęszczenie platform i materacy przekazujących obciążenie na podłoże wzmocnione za pomocą kolumn z kruszywa, betonu lub pali.
  • Ocena podatności podłoża – efektywna i szybka ocena podatności gruntu w celu identyfikacji obszarów nie wymagających wzmocnienia.
ic 4 krater ic 3

 

 

Główna TECHNOLOGIE Zagęszczanie impulsowe

Nasze oddziały

Ożarów Maz.
Gdynia
Kraków
Poznań
Wrocław
Szczecin

Społeczności

  • Linkedin
  • YouTube
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.