Keller Polska Sp. z o.o.

Geotechnika bez ryzyka
Keller Polska Sp. z o.o. - Keller EMEA Division

Geodreny

stosuje się w celu przyspieszenia konsolidacji silnie nawodnionych gruntów spoistych i organicznych, w połączeniu z tymczasowymi lub docelowymi nasypami przeciążającymi. Ich działanie polega na skróceniu drogi filtracji wody w podłożu i umożliwieniu swobodnego wypływu wody wyciskanej z porów gruntu na powierzchnię terenu, wzdłuż drenu. Technologia jest szczególnie przydatna dla obiektów inżynierskich zajmujących duże powierzchnie, jak np. drogi, parkingi, place składowe. Geodreny zbudowane są z geowłókniny filtracyjnej oraz syntetycznego rdzenia. Na budowę dostarczane są w rolkach, które mocuje się u podstawy masztu prowadzącego palownicy lub koparki i wprowadza w przelot iglicy, która służy do ich wciskania w ściśliwe grunty, do wymaganej głębokości.

 

swf1 Geoderny - animacja

Dreny zagłębia się w warstwy nośne na głębokość około 0,5 m. Zakotwienie drenów w podłożu następuje przez odpowiedni element kotwiący, wykonany np. z odcinka pręta zbrojeniowego, do którego mocuje się taśmę drenu. Długość elementu kotwiącego oraz sposób zamocowania dolnego końca drenu muszą zapewniać odpowiednią wytrzymałość całego zakotwienia w czasie wyciągania iglicy z gruntu.

Do głównych zalet geodrenów należy zaliczyć:

  • znaczące przyspieszenie konsolidacji ściśliwych gruntów, o małej wodoprzepuszczalności naturalnej,
  • stosunkowo niskie koszty wykonania (bez uwzględnienia kosztów nasypu przeciążającego),
  • szybkość wykonania.

 

dreny 1 dreny 2

Nasze oddziały

Ożarów Maz.
Gdańsk
Kraków
Poznań
Wrocław
Szczecin

Społeczności

logo fb szare Facebook 
logo in szare Linkedin
logo instagram szare Instagram 
logo youtube szare Youtube
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.