Keller Polska Sp. z o.o.

Geotechnika bez ryzyka
Keller Polska Sp. z o.o. - Keller EMEA Division

Zastosowanie palisady z kolumn DSM oraz poziomego ekranu przeciwfiltracyjnego wykonanego w technologii Soilcrete na budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Na budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zachodziła potrzeba podtrzymania głębokiego wykopu oraz odcięcia dopływu wody gruntowej do wykopu w trakcie wykonywania fundamentów. Keller Polska zaprojektował i wykonał zabezpieczenie za pomocą dwóch technologii. Ściany głębokiego wykopu zaprojektowane i wykonano jako palisada z kolumn DSM o średnicy 800 mm. Ze względu na rozmiary wykopu palisada została dodatkowo rozparta za pomocą rozpór stalowych na jednym poziomie.

panorama

  

Wgłębne mieszanie gruntu „in situ" systemu Kellera (DSM – wet, ang. Deep Soil Mixing) polega na wprowadzeniu w podłoże mieszadła o specjalnej konstrukcji, składającego się z żerdzi wiertniczej, belek poprzecznych i końcówki spiralnego świdra. Wiercenie odbywa się bez wstrząsów i jest wspomagane wypływem zaczynu cementowego z tzw. monitora, znajdującego się na końcu żerdzi wiertniczej. Po osiągnięciu głębokości założonej w projekcie następuje faza formowania i homogenizacji kolumn DSM. W tym czasie obracane i podciągane do góry mieszadło zapewnia równomierne wymieszanie zaczynu z gruntem. Skład i ilość pompowanego zaczynu dostosowuje się do wymaganych właściwości cementogruntu.

palisada i rozparcie

  

budowa 1

palisada 1

pograzanie profilu 1

pograzanie profilu 2

   

 

W celu uszczelnienia dna wykopu przewidziano zastosowanie specjalistycznej iniekcji strumieniowej Soilcrete systemu Kellera o średnicy pojedynczej kolumny sięgającej 3,5 m. Soilcrete określa stwardniałą mieszaninę gruntu i zaczynu cementowego (tzw. cementogrunt). Przed przekształceniem w Soilcrete grunt zostaje rozluźniony za pomocą silnego i skoncentrowanego strumienia zaczynu cementowego, dodatkowo otulonego sprężonym powietrzem, o prędkości wylotowej ponad 100 m/s. Rozluźniony grunt zostaje wymieszany z zaczynem cementowym. Technologia Soilcrete jest stosowana do wzmacniania oraz uszczelniania gruntów, w zakresie od gruntów niespoistych do iłów, łącznie z gruntami organicznymi. Wytrzymałość na ściskanie i wodoprzepuszczalność cementogruntu Soilcrete zależy od rodzaju gruntu oraz od ilości i składu zastosowanego spoiwa hydraulicznego oraz dodatków.

ekran soilcrete

  

przekroj poprzeczny

  

Na budowie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku wykonano ponad 500 sztuk kolumn DSM o średniej długości około 11 m. Łącznie wykonano około 6000 mb kolumn, z których co druga zbrojona była profilem stalowym. Ekran wykonany w technologii Soilcrete wykonano na głębokości od 12 m ppt do 10 m ppt. W celu zapewnienia szczelności kolumny o średnicy około 3,5 m wykonano z 800 punktów. Pozwoliło to na całkowite odcięcie dopływu wody do wykopu.

Szczególnym utrudnieniem prac na budowie Teatru były nasypy niekontrolowane o miąższości około 4-5 m. W związku z tym, że teren budowy znajdował się w samym centrum Starego Gdańska (przylega do obecnej gdańskiej Starówki) wierzchnie warstwy podłoża miały bardzo antropogeniczną charakterystykę. Pod poziomem terenu znajdowały się resztki murów, fundamentów, palisad, itp. Spod starych fundamentów wykopywano również głazy narzutowe często ponad metrowej średnicy.

 

budowa 2

palisada 2

rozparcie 2

 

mury 1

 

gazy 1

rozparcie 4

Główna Bank techniczny Nasze rozwiązania NASZE ROZWIĄZANIA Zastosowanie palisady z kolumn DSM oraz poziomego ekranu przeciwfiltracyjnego wykonanego w technologii Soilcrete na budowie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Nasze oddziały

Ożarów Maz.
Gdańsk
Kraków
Poznań
Wrocław
Szczecin

Społeczności

logo fb szare Facebook 
logo in szare Linkedin
logo instagram szare Instagram 
logo youtube szare Youtube
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.