Keller Polska Sp. z o.o.

Geotechnika bez ryzyka
Keller Polska Sp. z o.o. - Keller EMEA Division

Wzmocnienie podłoża gruntowego metodą DSM pod fundamentami elektrowni wiatrowych

W celu wzmocnienia podłoża gruntowego pod fundamenty 15 elektrowni wiatrowych w miejscowości Lipniki, powiat nyski, gmina Kamiennik, zaprojektowano oraz wykonano kolumny cementowo-gruntowe o średnicy 100 cm w technologii DSM.

  

Technologia wgłębnego mieszania gruntu na mokro DSM (ang.: Deep Soil Mixing wet) w warunkach in situ polega na wprowadzeniu w podłoże mieszadła o specjalnej konstrukcji, składającego się z żerdzi wiertniczej, belek poprzecznych i końcówki spiralnego świdra. Zapuszczanie mieszadła w podłoże odbywa się bez wstrząsów i jest wspomagane wypływem zaczynu cementowego z tzw. monitora, znajdującego się na końcu żerdzi wiertniczej. Po osiągnięciu głębokości założonej w projekcie następuje faza formowania kolumn DSM. W tym czasie obracane i podciągane do góry mieszadło zapewnia równomierne wymieszanie zaczynu z gruntem. Skład i ilość pompowanego zaczynu dostosowuje się do wymaganych właściwości cementogruntu. Technologia DSM jest przyjazna dla środowiska ze względu na stosowanie nieszkodliwych materiałów oraz charakteryzuje się niewielką ilością urobku technologicznego.

wiatrak 1

 

lipniki 1 lipniki 2 lipniki 3 lipniki 4

  

sch zniszcz

 W wyniku obliczeń programami Plaxis oraz Greta pod każdym z fundamentów turbin zaprojektowano 40 kolumn DSM o długości od 7 do 9 m, dostosowanych do zmiennych warunków gruntowych. W celu przejęcia niewielkich sił wyciągających przewidziano, w tym przypadku, zbrojenie kolumn DSM profilami stalowymi IPE 220.

  

Zaprojektowane wzmocnienie pozwoliło na ograniczenie osiadania fundamentu od sił masowych do około 10 mm oraz zapewniło wysoką sztywność dynamiczną podłoża rzędu k= 300 000 MNm/rad, większą od wymaganej kreq = 40 000 MNm/rad.

  

Dla 15 fundamentów turbin wiatrowych wykonano razem 600 kolumn DSM o średnicy 100 cm, o łącznej długości około 4300 mb. Zużyto ponad 100 ton profili stalowych IPE 220. Czas wykonania kolumn DSM dla jednej turbiny wynosił średnio 2 dni robocze.

  

Zastosowanie kolumn cementowo-gruntowych DSM pozwolilo również na zredukowanie wymiarów fundamentów turbin w stosunku do początkowych założeń oraz na bezpieczne i korzystne finansowo posadowienie obiektów w trudnych warunkach gruntowych.

 

lipniki 5 lipniki 6 lipniki 7 lipniki 8
Główna Nasze rozwiązania NASZE ROZWIĄZANIA Wzmocnienie podłoża gruntowego metodą DSM pod fundamentami elektrowni wiatrowych

Nasze oddziały

Ożarów Maz.
Gdańsk
Kraków
Poznań
Wrocław
Szczecin

Społeczności

logo fb szare Facebook 
logo in szare Linkedin
logo instagram szare Instagram 
logo youtube szare Youtube
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.