Keller Polska Sp. z o.o.

Geotechnika bez ryzyka
Keller Polska Sp. z o.o. - Keller EMEA Division

Zabezpieczenie wykopu za pomocą palisady z kolumn DSM i Soilcrete wykonanej wewnątrz Hali Stulecia we Wrocławiu

W celu wykonania dodatkowych pomieszczeń wewnątrz zabytkowej Hali Stulecia, wpisanej do rejestru zabytków Unesco, Firma Keller Polska Sp. z o.o. zaprojektowała i zrealizowała tymczasowe zabezpieczenie głębokiego wykopu za pomocą wspornikowej palisady z kolumn DSM oraz kolumn Soilcrete. Było to alternatywne rozwiązanie w stosunku do wciskanych ścianek szczelnych.

Dokumentacja geotechniczna wykazała zaleganie gruntów niespoistych w postaci piasków grubych i pospółek do głębokości około 10 - 11 m poniżej poziomu roboczego oraz bruku morenowego miąższości około 1 m zalegającego na warstwie gliny piaszczystej.

przekr geol przekroj poprz

 

Tymczasowe zabezpieczenie spełniało funkcje statycznej obudowy wykopu oraz pionowej przesłony przeciwfiltracyjnej ograniczającej napływ wody przez grunty niespoiste do wnętrza wykopu. Zabezpieczenie zrealizowano poprzez połącznie technologii wgłębnego mieszania gruntu DSM oraz wysokociśnieniowej iniekcji strumieniowej Soilcrete, co pozwoliło na efektywnie odwodnienie wykopu i wykonanie płyty dennej. Zbrojone kolumny DSM profilami IPE 360 i 450 długości 7,5 m oraz 9 m, zaprojektowano jako elementy nośne i uszczelniające, natomiast kolumny Soilcrete pełniły funkcję uszczelniającą i wypełniającą. Długości kolumn uzależnione były od głębokości zalegania warstwy glin w które zagłębiano kolumny. Aby przeciąć drogę filtracji wody do wnętrza wykopu kolumny zagłębiano na głębokość minimum 1,0 m w warstwę glin piaszczystych. Dużym utrudnieniem wykonawczym była konieczność przewiercenia się przez warstwę bruku morenowego zalegającą nad stropem gliny.

Kolumny wypełniające wykonane zostały w systemie „D" wykorzystując zaczyn cementowy jako medium tnące i mieszające. Dla zwiększenia zasięgu oddziaływania strumień zaczynu otulony został powietrzem. Kontrolując w precyzyjny sposób ruchy żerdzi wiertniczej (prędkość podciągania i obrót) uzyskano pożądany kształt i zasięg scementowania. Wykonywanie zeskalonej bryły odbywało się bez wstrząsów co miało istotny wpływ na prowadzenie prac wewnątrz istniejących obiektów.

plan przekroj fot 2

 

fot 4 fot 5 fot 1
Główna Nasze rozwiązania NASZE ROZWIĄZANIA Zabezpieczenie wykopu za pomocą palisady z kolumn DSM i Soilcrete wykonanej wewnątrz Hali Stulecia we Wrocławiu

Nasze oddziały

Ożarów Maz.
Gdańsk
Kraków
Poznań
Wrocław
Szczecin

Społeczności

logo fb szare Facebook 
logo in szare Linkedin
logo instagram szare Instagram 
logo youtube szare Youtube
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.