Keller Polska Sp. z o.o.

Geotechnika bez ryzyka
Keller Polska Sp. z o.o. - Keller EMEA Division

Zagęszczanie dynamiczne i dynamiczna wymiana gruntu

Zagęszczanie dynamiczne (DC), nazywane także konsolidacją dynamiczną, polega na oddziaływaniu na wymagające wzmocnienia podłoże gruntowe za pomocą sekwencyjnych uderzeń o dużej energii, które generują falę zagęszczającą propagującą w głąb gruntu i na boki, co prowadzi do przemieszczania ziaren gruntu i ich lepszego upakowania. Prace wykonuje się z wykorzystaniem przystosowanego dźwigu, umożliwiającego szybkie podnoszenie i grawitacyjne spuszczanie ubijaka o dużej masie i z dużej wysokości. W przeciętnych warunkach masa ubijaka wynosi od 5 do 20 ton a wysokość spuszczania od 5 do 25 m, zależnie od potrzeb. W szczególnych zastosowaniach masa ubijaka i wysokość spadania mogą być większe, dochodząc nawet do 50 ton i 40 m.

 

swf1 Zagęszczenie dynamiczne - animacja

Efektywność zagęszczenia i głębokość oddziaływania zależą od nie tylko od sumarycznej energii przyłożonej na m2 powierzchni lub m3 objętości zagęszczanego gruntu ale w dużym stopniu także od rodzaju i właściwości gruntu, poziomu wody gruntowej i sekwencji zagęszczania w przyjętej siatce punktów. Istotne znaczenie mają również interwały czasu między poszczególnymi fazami zagęszczania, obejmującymi z reguły punkty pierwsze, wtórne i tzw. powierzchniowe prasowanie. W punktach zagęszczania tworzą się kratery, które wypełnia się materiałem dowiezionym z zewnątrz lub pozyskanym z platformy roboczej, odpowiednio podwyższonej w stosunku do docelowego poziomu wzmacnianego obszaru. Po zakończeniu zagęszczania dynamicznego należy dogęścić przypowierzchniową warstwę gruntu walcami.

Zakres stosowania:

  • Grunty zagęszczalne, grunty antropogeniczne (hałdy górnicze z łupka powęglowego, itp.)

 

dc 1 dc 2 dc 3


 

 

Dynamiczna wymiana gruntu (Dynamic Replacement - DR)

Za pomocą opisanego sprzętu i innego rodzaju ubijaków można wykonać kolumny kamienno-żwirowe w technologii wymiany dynamicznej DR. W praktyce najczęściej wykorzystuje się ubijaki w kształcie walca lub beczki, o masie i średnicy dostosowanej do potrzeb. Ubijak, podnoszony za pomocą specjalistycznego dźwigu i zrzucany grawitacyjnie, jak w metodzie DC, wbija się w podłoże i formuje krater, o przekroju nieco większym od przekroju ubijaka. Następnie do krateru wsypuje się materiał grubo-okruchowy, o trwałej strukturze, który kolejnymi uderzeniami ubijaka wbija się coraz głębiej w podłoże. Kontynuując na przemian ubijanie i wypełnianie krateru doprowadza się do uformowania kolumny i wzmocnienia podłoża.

Głębokość, na jaką można w ten sposób wbić w podłoże materiał grubo-okruchowy, zależy nie tylko od energii uderzania ale również od rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej. W większości przypadków ubijanie kończy się jeżeli obserwowany wpęd ubijaka wynosi 01-0,2 m/uderzenie. W przeciętnych warunkach kolumny kamienno-żwirowe osiągają długości do około 5-6 m.

Zakres stosowania:

  • Grunty spoiste: gliny, iły, pyły, grunty organiczne.

    dr 1

dr 2 dr 3
Główna TECHNOLOGIE Zagęszczanie dynamiczne i dynamiczna wymiana gruntu

Nasze oddziały

Ożarów Maz.
Gdańsk
Kraków
Poznań
Wrocław
Szczecin

Społeczności

logo fb szare Facebook 
logo in szare Linkedin
logo instagram szare Instagram 
logo youtube szare Youtube
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.