Mikropale iniekcyjne najczęściej wykonywane są z samowiercących systemowych żerdzi stalowych otoczonych zaczynem cementowym. Mikro- w nazwie związane jest ze stosunkową małą średnicą wykonanego elementu w porównaniu do jego długości.

mikropale

Zastosowania

Podparcie i/lub kotwienie konstrukcji
Podchwycenia
Zwiększenie stateczności
Przeniesienie obciążeń na nośne warstwy podłoża

Proces

Systemowe żerdzie zakończone koronką wiertniczą o średnicy od 50 do 300 mm wprowadzane są w podłoże najczęściej za pomocą małych mobilnych wiertnic. Odcinki żerdzi, zazwyczaj w formie gwintowanego pręta skręcane są w trakcie wiercenia, a iniekt w postaci zaczynu cementowego wysokiej wytrzymałości podawany jest do otworu przez dysze zainstalowane w koronce. Nośności mikropali zależą oczywiście od ich wymiarów geometrycznych oraz od warunków geotechnicznych. Historycznie udało się osiągnąć nośność na wciskanie przekraczającą 5000 kN.

Zalety

Wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie i obciążenia boczne
Można je wykonywać w miejscach trudnodostępnych dla maszyn do pali i w pomieszczeniach o ograniczonej wysokości, jednocześnie generując minimalny wpływ na otoczenia
Ich zastosowanie redukuje problemy technologiczne związane z wykonywaniem pali na mokro w gruntach słabych
Mogą zostać połączone z innymi technikami aby spełnić wyjątkowe lub skomplikowane wymagania projektu w sposób opłacalny i wydajny.

Gwarancja jakości

Keller Polska posiada wieloletnie doświadczenie w wykonaniu mikropali w różnych warunkach gruntowych, od gruntów słabych do formacji skalnych.

Filmy