Niektóre z naszych wspaniałych koleżanek-inżynierów postanowiły podzielić się historiami jak rozwijała się ich kariera w firmie Keller.

Assistant Project Manager on Keller site

“Jestem nieustannie zachęcana do rozwoju”

Carly Miller

Asystent Kierownika Projektu- Keller North America, Chicago

Dołączyłam do Keller jako inżynier budowy w czerwcu 2016 r. Po ukończeniu University of Wisconsin-Madison na wydziale inżynierii geologicznej. W ciągu ostatnich czterech lat awansowałam na inżyniera projektu, a ostatnio na asystenta kierownika projektu.

Szczerze mówiąc, miałam pewne obawy związane z pracą w branży w której dominują mężczyźni do czasu kiedy podczas rozmowy o pracę jeden z inżynierów powiedział do mnie: „Jestem jedyną kobietą-inżynierem / kierownikiem projektu, z którą dzisiaj porozmawiasz, więc jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące bycia kobietą w tej branży, zapytaj.” Wracając do domu zdałam sobie sprawę, że jeśli ona może to zrobić, ja też mogę. Spotkanie z nią pokazało mi, że odnajdę się w Keller.

Odkąd dołączyłam do drużyny wszyscy nieustannie zachęcają mnie do rozwoju. Uczę się poprzez praktykę i doceniam, że firma pozwoliła mi próbować nowych rzeczy, abym mogła wypracować swoje sukcesy ale i porażki, a przez to stać się lepszym inżynierem. Miałam też kilku bardzo wspierających mentorów, którzy zawsze byli gotowi odpowiedzieć na moje pytania.

Moja rada dla innych inżynierów dołączających do Keller to być sobą i nie bać się pracy w terenie. Pierwsze lata podróżowania i pracy mogą być trudne, ale nabierzesz cennego doświadczenia na przyszłość. Ważne jest by mieć swojego mentora, który potrafi napędzać do działania oraz wspierać w gorszych momentach.

 

Female Keller project manager on site

“Zawsze byłam traktowany z równością”

Tunde Lorinczi

Młodszy Kierownik Projektu- Keller Grundläggning, Szwecja

Studiowałam inżynierię lądową i infrastrukturalną w Cluj-Napoca w Rumunii, a następnie uzyskałam tytuł magistra inżyniera geotechniki, którego część odbyła się w Graz w Austrii. Tam po raz pierwszy usłyszałem, że Keller jest jedną z największych i najbardziej szanowanych firm w swojej branży.

Dołączyłam do Keller Rumunia w 2015 roku jako inżynier- projektant, a potem miałam okazję pracować przy realizacji projektu w technologii jet grouting w Helsinkach jako majster na budowie. To był przełom – pokochałam pracę przy realizacji projektów i od tamtej pory zostałam inżynierem projektu pracującym na budowach na Węgrzech, w Austrii, Finlandii, Norwegii, a teraz w Szwecji, gdzie jestem młodszym kierownikiem projektu.

Wciąż jest to zawód, w którym kobiety są mniejszością. Ale mogę powiedzieć, że zawsze mi ufano i traktowano mnie z równością. Nigdy nie poczułam się dyskryminowana w Keller ze względu na płeć.

Moja rada dla kobiet dołączających do branży jest taka by przypominać wszystkim, że jesteśmy tak samo zdolne jak mężczyźni. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli wyznaczysz sobie cel i jesteś zdeterminowany, pracowity i wytrwały, możesz osiągnąć wszystko.

Keller female project engineer on site

“Otrzymałam wiele wsparcia od innych kobiet w firmie”

Millie Pryphun

Asystent Kierownika Projektu- Keller North Americ, Floryda

Dołączyłam do ówczesnego HJ Foundation bezpośrednio po ukończeniu studiów, w ramach programu firmy Preparing Individuals to Lead with Excellence (PILE), który zapewniał opiekę mentora i zdobywanie doświadczenia w różnych obszarach działalności. Miałam okazję pracować jako inżynier budowy i na bazie sprzętu, a także w działach kosztorysowania i zarządzania projektami. Po ukończeniu zostałam inżynierem projektu  i w ciągu roku awansowałam na asystenta kierownika projektu.

Mam dyplom z inżynierii mechanicznej, więc nie miałam typowego wykształcenia inżynierskiego. PILE pozwoliło mi uczyć i rozwijać się na tym stanowisku. Firma zainteresowała mnie również dlatego, że biuro na Florydzie sprawia wrażenie i zalety małej firmy, a w rzeczywistości ma wsparcie i zasoby globalnej organizacji.

Otrzymałam duże wsparcie od innych kobiet w firmie. Wiedząc, że jest to branża zdominowana przez mężczyzn, właśnie ci koledzy stanowią nieocenione źródło doświadczenia i mentoringu. Jednym z największych wyzwań, na jakie się natknęłam, są ludzie spoza firmy, którzy nie traktują mnie poważnie lub nie wierzą, że mogę wykonać tę pracę, ponieważ jestem młodą kobieta.

Moja rada dla innych młodych inżynierów  to bycie zawsze przygotowaną do obrony własnych racji i zdania. Proście o szkolenia i wsparcie jeśli tylko tego potrzebujecie. Warto też znaleźć mentora, które będzie Cię wspierał.

Keller female product line manager on site

“Kierownictwo zawsze wspierało mój dalszy rozwój”

Belen Rodriguez

Product Line Manager Jet Grouting- Keller Cimentaciones, Madrid

Moja kariera w firmie Keller zaczęła się, zanim jeszcze ukończyłam studia z inżynierii technicznej, w trakcie letnich praktyk.

Po odbyciu praktyk zostałam przyjęta do firmy na stałe, ale nadal chciałam się rozwijąć. Tak więc przez następne dwa lata rano pracowałam w dziale kontraktów, a popołudniami uczęszczałam na uniwersytet, aby uzyskać wyższy stopień inżyniera. W tamtym czasie kierownictwo firmy Keller bardzo wspierało moje ciągłe szkolenie - chęć uczenia się jest wciąż żywa i sprawia, że moja praca jest ekscytująca i angażująca.

Później, mając zaledwie 24 lata, zostałam kierownikiem budowy i  zajmowałam się wieloma złożonymi i wymagającymi projektami, a przez ostatnie trzy lata byłam kierownikiem pionu produktowego, specjalizującego się w technologii jet grouting.

Na początku mojej kariery martwiła mnie mała liczba kobiet-inżynierów w tej dziedzinie - dziś odsetek ten jest nadal bardzo niski, szczególnie w zarządzaniu placami budowy, gdzie trudno jest spotkać kobiety.

Niestety, na świecie wciąż są ludzie, którzy uważają, że kobiety nie powinny wykonywać tego rodzaju pracy. Jeden z klientów powiedział mi nawet, że wolałby nie rozmawiać o sprawach budowlanych z kobietą. Zamiast zniechęcać, takie komentarze mnie mobilizują. Dodatkowym motywatorem jest fakt, że Keller był i jest bardzo pomocny w takich sytuacjach.

Wciąż jest to niezwykle trudna dziedzina pracy dla kobiet i może się wydawać, że trzeba pracować dwa razy ciężej, aby udowodnić niektórym ludziom swoją wiedzę i umiejętności. Jednak inżynieria geotechniczna to ekscytująca dziedzina; każdy projekt jest inny i otwiera wiele nowych wyzwań.

Keller female graduate on site

“Najlepszą zachętą, jaką otrzymałam, była możliwość współpracy z innymi inżynierami”

Danah Crichton

Inżynier- Keller Australia

Karierę zawodową zaczęłam od firmy Keller jako studentka w maju 2019 r., a już w styczniu 2020 r. zaproponowano mi stanowisko inżyniera. Zawsze interesowałam się pracą w różnych sytuacjach i miejscach, a dzięki Keller mogłam doświadczyć tego niesamowicie wiele razy. Dostałam szansę pracy jako studentka i wykorzystałam to z całych sił.

Od samego początku wszyscy byli pomocni i mili. Każdy starał się przekazać mi jak najwięcej informacji, co było dla mnie bardzo uczące.

Nigdy nie przejmowałam się tym, czy ludzie z którymi pracuje to mężczyźni czy kobiety - chociaż spotkanie z innymi kobietami w tej branży jest budujące. W rzeczywistości najlepszą zachętą, jaką otrzymałam jako inżynier, jest możliwość pracy z innymi bardzo zdolnymi inżynierami. Wiele się od nich nauczyłam i mam nadzieję, że w przyszłości sama będą mogła być mentorem dla młodych ludzi.

W Keller każdy otrzymuje duże wsparcie w tym sensie, że istnieje nieograniczona możliwość nabywania doświadczenia. Nikt nigdy nie sprawił, że czułam się głupio zadając pytania co jest świetne!

Keller female designer at her desk

„Zawsze mogłam liczyć na wsparcie całego zespołu”

Emanuela Tomków

Asystent projektanta- Keller Polska

Pracuję w firmie Keller dopiero od kilku miesięcy na etacie, ale wcześniej odbyłam dwa letnie staże, pracując jako inżynier budowy, a następnie rozwijałam swoje umiejętności projektowe. Bardzo mi się to podobało, a dla młodej osoby pragnącej rozpocząć karierę był to świetny sposób na zdobycie doświadczenia. Staże utwierdziły mnie w przekonaniu, że jest to firma, która może pomóc mi osiągnąć moje cele zawodowe.

Spotkałam tu wielu wspaniałych, inteligentnych ludzi. Dzięki tak niesamowitej atmosferze nigdy nie czułam się jak „nowa”- zawsze mogłam liczyć na wsparcie całego zespołu.

Każde zadanie zawsze traktuję jako nowe wyzwanie. Dzięki doświadczeniu moich kolegów codziennie mogę podnosić swoje umiejętności. Mam pełną swobodę w pracy i wykonywaniu zadań, a także mam szansę być częścią dużych projektów, które pozwalają mi sprawdzić się w różnych rolach.

Jeśli chcesz mieć spokojną, wygodną pracę, to nie jest miejsce dla Ciebie! Wiele się tu dzieje, więc musisz być przygotowany na wiele wyzwań, ale Keller da ci wszystko, czego potrzebujesz, aby sprostać nawet najtrudniejszym zadaniom.