Najważniejszymi osiągnięciami tego projektu było: zaprojektowanie i wykonanie zabezpieczenia głębokiego wykopu na potrzeby realizacji III etapu osiedla mieszkalnego wielorodzinnego Nowy Grabiszyn we Wrocławiu oraz przesłona przeciwfiltracyjna w technologii TSM (Trench Soil Mixing) o głębokości od 6,0 do 11,5 m zbrojona kształtownikami stalowymi.

Nowy Grabiszyn Etap III

Projekt

Nowy Grabiszyn to osiedle zlokalizowane we wrocławskiej dzielnicy Fabryczna, w niedalekiej odległości od Parku Grabiszyńskiego. Realizacja inwestycji podzielona jest na 8 etapów kolejnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Wyzwanie

Głównym wyzwaniem było zaprojektowanie oraz wykonanie zabezpieczenia wykopu pełniącego funkcję przesłony przeciwfiltracyjnej w zmiennych warunkach gruntowych. Dodatkowo na życzenie Zamawiającego wykonano posadowienie dźwigu wieżowego częściowo na wykonanym zabezpieczeniu wykopu, a częściowo na wzmocnionym, również w technologii TSM, gruncie.

Rozwiązanie

Zaprojektowano i wykonano ok. 290,0 mb przesłony o grubości 40-45cm oraz głębokości od 6,0m do 11,5m. Łącza powierzchnia przesłony to 2265 m2. Na całym zakresie zabezpieczenia wykopu przesłona wykonana została jako zbrojona, wzmocnienie podłoża pod dźwig jako niezbrojone. Zaprojektowana docelowa wytrzymałość na ściskanie wynosiła 2,5 MPa.

Dane projektu

Inwestor

Budimex Nieruchomości

Dywizja

Keller Polska

Generalny Wykonawca

Budimex S.A.