Keller Polska Sp. z o.o.

Geotechnika bez ryzyka
Keller Polska Sp. z o.o. - Keller EMEA Division

Zagęszczanie impulsowe

z języka angielskiego Impulse Compaction (IC) to nowoczesna i bardzo wydajna technologia wzmacniania rozluźnionych gruntów przez powtarzalne ubijanie o charakterze impulsowym, prowadzące do poprawy parametrów fizycznych i mechanicznych gruntu, w tym zwłaszcza modułu ściśliwości i stopnia zagęszczenia. Przekazywanie energii udarowej w zagęszczane podłoże, do głębokości sięgającej w sprzyjających warunkach około 6,5 m (por. schemat), następuje z powierzchni terenu za pomocą specjalistycznego sprzętu, którego głównymi elementami są młot hydrauliczny i specjalna stopa uderzeniowa. Technologia IC może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami wzmocnienia podłoża. Nadaje się szczególnie do powierzchniowego zagęszczania dużych powierzchni użytkowych.

     

 

Sprzęt i sposób wykonania

Sprzęt do technologii IC obejmuje maszynę podstawową na podwoziu gąsienicowym wraz z zamocowanym na stałe urządzeniem ubijającym, które składa się z ramy prowadzącej, młota udarowego sterowanego hydraulicznie i stopy uderzeniowej.

ic 1 ic 2

 

Podczas zagęszczania gruntu młot jest podciągany do góry i spuszczany z niewielkiej wysokości (do 1,2 m) na specjalną stopę uderzeniową, z częstotliwością od 40 do 60 razy na minutę, aż do pogrążenia stopy w podłoże, co stanowi jedną serię ubijania. Energia pojedynczego uderzenia mieści się zwykle w przedziale od 85 do 110 kNm. W zależności od rodzaju i właściwości gruntu oraz wymaganej poprawy stopnia zagęszczenia przyjmuje się odpowiednie siatki rozmieszczenia punktów ubijania oraz schematy pracy.

schemat ic

Zastosowanie

Zagęszczanie impulsowe daje najlepsze efekty w przypadku zagęszczania przypowierzchniowych warstw podłoża lub nasypów zbudowanych z piasku, pospółki i żwiru o niskiej zawartości frakcji pylastej (zwykle do około 10%). Metoda jest również skuteczna w odniesieniu do zagęszczania terenów zdegradowanych, na których zalegają zagęszczalne odpady przemysłowe, np. górnicze, energetyczne i komunalne. Zalety metody IC uwidaczniają się zwłaszcza przy zagęszczaniu dużych powierzchni roboczych ze względu na konkurencyjne koszty i krótki czas wykonania robót.

Przykładowe możliwości zastosowania:

  • Powierzchnie użytkowe, np. pod posadzki handlowe i przemysłowe, drogi, parkingi.
  • Wzmocnienie gruntu pod fundamentami – zagęszczenie zwiększa nośność gruntu oraz redukuje osiadania
  • Wzmocnienie gruntu pod płyty fundamentowe – poprawia warunki podparcia płyty i obniża koszty żelbetu,
  • Zagęszczanie odpadów górniczych – redukuje pustki, wyrównuje podatność i ogranicza osiadania.
  • Powierzchniowe dogęszczenie gruntu i powierzchni roboczej (tzw. prasowanie) po wykonaniu wzmocnienia podłoża metodą dynamicznego zagęszczenia (DC) lub wibroflotacji.
  • Zagęszczenie platform i materacy przekazujących obciążenie na podłoże wzmocnione za pomocą kolumn z kruszywa, betonu lub pali.
  • Ocena podatności podłoża – efektywna i szybka ocena podatności gruntu w celu identyfikacji obszarów nie wymagających wzmocnienia.
ic 4 krater ic 3

 

 

Główna TECHNOLOGIE Zagęszczanie impulsowe

Nasze oddziały

Ożarów Maz.
Gdańsk
Kraków
Poznań
Wrocław
Szczecin

Społeczności

logo fb szare Facebook 
logo in szare Linkedin
logo instagram szare Instagram 
logo youtube szare Youtube
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.