Keller Polska Sp. z o.o.

Geotechnika bez ryzyka




Keller Polska Sp. z o.o. - Keller EMEA Division

 

Iniekcja rozpychająca (Compaction Grouting) systemu Kellera polega na pompowaniu w podłoże gruntowe stabilnego materiału wypełniającego, który doprowadza do zagęszczenia gruntów niespoistych lub wzmocnienia gruntów spoistych i organicznych. Wprowadzanie wypełniacza w podłoże odbywa się pod ciśnieniem do ok. 4 MPa w czasie podciągania rury wiertniczej. Zasadnicze znaczenie dla przebiegu i skuteczności tego typu iniekcji ma umiejętność właściwego doboru wszystkich parametrów procesu, w tym szczególnie składu, ilości i sposobu wtłaczania wypełniacza. Ponadto konieczne są wnikliwe obserwacje przemieszczeń obiektu i podłoża oraz interaktywne projektowanie. Wykonywanie iniekcji zagęszczającej uregulowane jest normą europejską EN 12 715.

cg etapy 2

 

1. Wprowadzenie rury iniekcyjnej

W zależności od rodzaju gruntu i przyjętej głębokości iniekcji rura iniekcyjna wprowadzana jest w podłoże gruntowe za pomocą techniki wiertniczej lub wibracyjnej.

2. Proces iniekcji

Przygotowana w mieszalniku zaprawa iniekcyjna wprowadzana jest w podłoże pod ciśnieniem za pomocą specjalnej pompy iniekcyjnej. Podczas stopniowego podciągania lub zagłębiania rury iniekcyjnej tworzy się szereg pojedynczych, przylegających do siebie brył, które ostatecznie tworzą kolumnę iniekcyjną

3. Stopniowe zagęszczanie

Dla osiągnięcia równomiernego zagęszczenia gruntu, iniekcja wykonywana jest początkowo w luźnej siatce (kolumny pierwotne), a następnie siatka punktów iniekcyjnych zostaje dogęszczona (kolumny wtórne).

 

swf1 Iniekcja rozpychająca - animacja 

Iniekcja rozpychająca może być wykonana w różnych rodzajach gruntu i dla różnych celów. Najczęstsze zastosowania obejmują między innymi:

 • zagęszczanie luźnych gruntów niespoistych (iniekcja zagęszczająca),
  w przypadku gruntów sypkich i nieznacznie zapylonych wprowadzenie w podłoże pod ciśnieniem mineralnych wypełniaczy powoduje zmniejszenie porowatości gruntu a tym samym zwiększenie jego stopnia zagęszczenia.
 • wzmacnianie gruntów spoistych,
  w przypadku gruntów spoistych i pylastych wprowadzany w podłoże pod ciśnieniem wypełniacz powoduje wyciskanie wody z porów gruntu oraz, w przypadku używania zaprawy, dodatkowo stabilizuje podłoże za pomocą siatki "kolumn".
 • iniekcję w strefę kontaktu budowli z gruntem (iniekcja kontaktowa),
  iniekcja kontaktowa ma zastosowanie w przypadku występowania pod fundamentami lub płytami strefy rozluźnionego gruntu lub nawet pustek, które wypełnia się stabilnym materiałem wypełniacza w celu poprawienia nośności i zahamowania osiadania. Możliwe jest także, w ograniczonym zakresie, kontrolowane podnoszenie fundamentów.

 

Zakresy stosow wybr iniekcji big


 

Do zalet tej nowoczesnej technologii wzmacniania gruntu można zaliczyć:

 • trwałość osiąganego efektu wzmocnienia (zagęszczenia) gruntu, przy stosunkowo niskim koszcie wykonania w porównaniu do innych metod (m.in. Soilcrete, mikropale),
 • wykorzystanie stosunkowo lekkich i małych maszyn (nie stosuje się wysokich ciśnień),
 • łagodne wiercenie, bez wibracji i w większości przypadków bez udaru,
 • niemal całkowity brak urobku,
 • nie używa się wody do rozluźnienia gruntu,
 • w wielu przypadkach możliwe jest wykonanie robót z zewnątrz budynku, bez ograniczania jego eksploatacji,
 • wzmocnienie podłoża można wykonać tylko pod wybraną częścią budynku, bez niebezpieczeństwa nadmiernego przesztywnienia podparcia w stosunku do pozostałych jego części.

 

W zależności od potrzeby kontrolę wykonanego zagęszczania przeprowadzić można poprzez: ocenę automatycznie rejestrowanych parametrów technologicznych, pomiar przemieszczeń na poziomie terenu lub na budynku, sondowania (CPT, SPT) przed i po wykonaniu iniekcji.

Jakość świeżej zaprawy oraz jej przydatność do zastosowania w procesie iniekcji rozpychającej zapewniona jest poprzez regularne badanie opadu stożka i konsystencji.

cg 1 cg 2 1 cg 3
Główna TECHNOLOGIE Iniekcja rozpychająca

Nasze oddziały

Ożarów Maz.
Gdańsk
Kraków
Poznań
Wrocław
Szczecin

Społeczności

logo fb szare Facebook 
logo in szare Linkedin
logo instagram szare Instagram 
logo youtube szare Youtube
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.