Jako firma o zasięgu globalnym, zatrudniająca ponad 9 tys. pracowników w 40 krajach, korzystamy z dużej różnorodności kulturowej wśród naszych pracowników. Każdego roku świętujemy niektóre z kluczowych wydarzeń i obchodów, które są ważne dla kolegów z całego świata, od Księżycowego Nowego Roku, przez Międzynarodowy Dzień Kobiet, po Światowy Miesiąc Różnorodności. Oto nasze spojrzenie na Diwali.

Diwali - Święto Świateł - to kolorowe, radosne wydarzenie, które obchodzone jest w październiku przez miliony ludzi. Rozmawialiśmy z kolegami z Keller, aby dowiedzieć się, co to dla nich znaczy.

"Jako dziecko dorastające na Mauritiusie, Leena Veerasamy pamięta emocje związane z Diwali. „Zaczynało się tydzień lub dwa wcześniej, kiedy sprzątaliśmy cały dom, aby wszystko było nieskazitelnie czyste. Pościliśmy przez tydzień, jedząc tylko warzywa i rozdając ubrania i inne rzeczy rodzinie i przyjaciołom w potrzebie.

Tego samego dnia wstawaliśmy wcześnie, zakładaliśmy nowe ubrania, odmawialiśmy nasze modlitwy i braliśmy małe torebki słodyczy do wszystkich naszych przyjaciół, rodziny i sąsiadów. Zawsze był to bardzo szczęśliwy dzień, pełen radości."

Leena, kierownik ds. Marketingu w Keller France, to tylko jedna z milionów Hindusów, którzy świętują Diwali - Święto Świateł - na całym świecie. Chociaż najczęściej kojarzone z Indiami i hinduizmem, wydarzenie to jest głównym świętem w wielu krajach i jest obchodzone również przez inne religie, w tym dżinistów, sikhów i buddystów Newaru.

Zaczynając z hukiem

Diwali zazwyczaj przypada między połową października a połową listopada i symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem i światła nad ciemnością.

Uroczystości w Indiach są różne, przy czym południe zaczyna dzień z hukiem - dosłownie – odpalając petardy, a północ spotkaniem z rodziną i przyjaciółmi rano, zanim zacznie się całonocny wystrzał fajerwerków.

Fajerwerki odgrywają dużą rolę w Diwali, podobnie jak, oczywiście, światła z rodzinami, które ozdabiają swoje domy świecami i glinianymi lampami zasilanymi olejem, znanymi jako dije, symbolizujące odpychanie zła.

Nasze biuro w Chennai w Indiach również bierze udział w akcji, przygotowując dekoracje, kosze, konkursy na najlepiej malowane lampy lub karty, a także udział w święcie w tradycyjnych strojach.

Ashok Balguri dorastał w Indiach, ale od 15 lat mieszka w Singapurze, gdzie obecnie jest menedżerem operacyjnym Keller. „W Singapurze Diwali jest jednym z głównych świąt państwowych. Jest obszar zwany Little India, który jest wszędzie oświetlony pięknymi dekoracjami świetlnymi. To wszystko jest bardzo świąteczne i radosne ”.

W domu Ashok, jego żona i dwoje dzieci będą modlić się do Lakshmi, bogini bogactwa i dobrobytu, udekorują swój dom światłami i pięknym Rangoli - kolorowym wzorem wyświetlanym na podłodze przed domem.

Różnorodność Singapuru znajduje odzwierciedlenie w biurze, w którym pracuje około 20 różnych narodowości. Diwali, podobnie jak inne święta religijne i kulturalne, jest naznaczone przez kolegów kupujących lunch lub kolację dla tych, którzy je świętują. Jest to wzruszające podkreślenie globalnej różnorodności Keller.

Następne pokolenie

Po powrocie do Francji Leena nie jest już otoczona tak liczną rodziną jak kiedyś na Mauritiusie, ale wciąż nie może się doczekać obchodów Diwali. W rzeczywistości cieszy się teraz możliwością przekazania tradycji swojego dziedzictwa kulturowego następnemu pokoleniu.

„Moja córka ma dwa lata, więc w tym roku będzie miała nieco większą świadomość tego, co się dzieje. Przyłączy się do nas w modlitwie, będzie miała nowe ubrania i zapalimy lampy. Uczy się i wnosi swój własny niewielki wkład w to święto”.